Často kladené dotazy

Co je to Bitcoin?

Bitcoin je internetová open-source peněžní měna, kterou lze platit prostřednictvím zcela decentralizované P2P sítě. Hlavní unikátností Bitcoinu je právě jeho plná decentralizace; je navržen tak, aby nikdo ani autor nebo jiní jednotlivci, skupiny či vlády, nemohl měnu jakkoli ovlivňovat, ničit, padělat, zabavovat účty, kontrolovat peněžní toky nebo způsobovat inflaci. V síti neexistuje žádný centrální bod, ani nikdo, kdo by mohl o síti rozhodovat. Bitcoin je deflační měna. Celkové množství peněz je konečné a předem známo a jeho uvolňování do oběhu je definováno pouze matematickými zákony. V síti probíhají platby za minimální nebo žádné náklady. (Wikipedie)

Co je to Bitcoin peněženka a jak jí získám?

Bitcoin peněženka slouží k uchovávání Bitcoinů. Z pohledu uživatele jde o aplikaci, kterou si můžete nainstalovat do svého počítače nebo mobilního telefonu. Existují také online peněženky. Ty vám umožní uchovávat Bitcoiny na internetu. Variantu online peněženky nedoporučujeme, protože se vystavujete riziku napadení serveru hackerem a ztrátě peněženky. Doporučujeme nainstalovat Aplikaci MultiBit přímo z oficiálních stránek multibit.org/. Pokud si s výběrem a instalací peněženky nevíte rady, napište nám. Rádi vám poradíme.

Jak probíhá transakce?

Nákup Bitcoinů na SimpleCoin.cz začíná objednávkou. Na úvodní straně si zvolíte počet BTC, zadáte emailovou adresu a adresu vaší peněženky. Pokud potřebujete poradit se získáním této adresy, nebo peněženky samotné, kontaktujte nás a my vám poradíme.

Ihned po odeslání objednávky obdržíte emailem informace nutné k platbě bankovním převodem. Doporučujeme platbu odeslat z jedné z bank na seznamu. Pokud nám totiž peníze nedorazí do 4 hodin od objednávky, nemůžeme garantovat původní kurz. Neustále rozšiřujeme počet bank, u kterých máme účet. Pokud si nejste jisti, jak rychle probíhá převod právě z vaší banky, kontaktujte nás.

Vaší platbu automaticky spárujeme. V ten moment je náš tým informován a my okamžitě odešleme Bitcoiny na adresu zadanou při objednávce. Odeslání probíhá z bezpečnostních důvodů manuálně. Zároveň od nás obrdžíte mail s potvrzením odeslání Bitcoinů a s identifikátorem transakce.

Ve výjimečných případech si vyhrazujeme právo objednávky stornovat bez udání důvodu. V takovém případě vás vždy budeme informaovat emailem a v nejkratší možné době zašleme zpět vaše Bitcoiny nebo peníze.

Co znamená že objednávky odbavujeme neprodleně?

S ohledem na bezpečnost není náš systém kompletně automatizovaný. Fáze kdy vám odesíláme Bitcoiny nebo peníze je realizována manuálně. Snažíme se všechny objednávky odbavovat v nejkratším možném čase. Ve valné většině případů jde o několik málo minut. Ve výjimečných případech může ale jít o desítky minut až několik hodin. Pokud k takové situaci dojde, vždy vás kontaktujeme emailem a potvrdíme zda chcete objednávku ještě realizovat. Pokud ne, objednávku zrušíme a v nekratší možné době zašleme zpět vaše Bitcoiny nebo peníze.

Jak dlouho trvá bankovní převod?

Různé banky mají různá pravidla. Obecně je nejrychlejší poslat platbu v rámci jedné banky a ideálně v pracovní dobu. Některé banky provádějí okamžité transakce i do/z dalších bank. Doporučujeme se informovat u vaší banky, nebo nám napište a my vám poradíme.

U jakých bank máte účty?

V tuto chvíli máme účet u

Fio Banka BIC:GIBACZPX

Co když k vám peníze dorazí později než za 4 hodiny?

Ve většině případů jsme schopni držet slíbený kurz déle než 4 hodiny. Může však dojít k situaci, kdy cena rapidně stoupá, my ve stejný moment odbavujeme velké objednávky a zároveň musíme nakupovat nové Bitcoiny z jiných zdrojů. V takovém případě vás vždy bude emailem kontaktovat někdo z našeho týmu s návrhem dalšího postupu. K těmto případům přistupujeme individuálně a osobně. Vždy se snažíme najít řešení, které vám bude vyhovovat. Můžeme se domluvit na novém kurzu, případně na vrácení peněz na váš účet.

Kde mám jistotu, že mi za mé peníze skutečně pošlete Bitcoiny?

Jsme česká firma a řídíme se Českým právním řádem. Naší strategií je nehromadit finanční prostředky ani Bitcoiny. Za peníze, které nám pošlete, dostáváte Bitcoiny, které okamžitě posíláme do vaší peněženky.

Vyhrazujeme si právo odmítnout jakoukoliv objednávku bez udání důvodu. To i v případě kdy nám dorazí vaše Bitcoiny nebo peníze. V takovém případě Bitoiny/peníze neprodleně odešleme zpět na vaší adresu/vaše číslo účtu.

Za jak dlouho po odbavení objednávky se Bitcoiny objeví v mé peněžence?

Ve chvíli kdy obdržíte email s potvrzením odeslání Bitcoinů je již transakce odeslaná. Z principu fungování Bitcoin sítě je nutné tuto transakci ještě ověřit. Ověření probíhá automaticky v rámci sítě a může trvat od několika minut až po několik desítek minut. V emailu obrdržíte také identifikátor transakce, podle kterého můžete sledovat průběh ověřování.

Co je identifikátor transakce a jak ho získám?

Každá transakce v síti Bitcoin má svůj identifikátor. Jde o 64 znaků dlouhý, unikátní řetězec číslic a písmen. Identifikátor může vypadat například takto "c5370cbc702dde4fc1e7de5e99ad3be2bd831b3c928bd5932d6f18c0be7506d6".

Pokud u nás budete chtít směnit Bitcoiny za koruny, požádáme vás o zadání identifikátoru transakce. To nám umožní spárovat transakci s vaší objednávkou. Identifikátor transakce je k dispozici až po odeslání transakce do sítě Bitcoin. U většiny běžně používaných peněženek stačí pro získání identifikátoru přejít do sekce "Transactions", rozkliknout nejnovější transakci a zkopírovat Transaction ID.

Další možností je vyhledat identifikátor na jedné z online služeb. Například blockchain.info. Do vyhledávacího pole zadejte adresu vaší peněženky a měl by se vám zobrazit seznam posledních transakcí včetně jejich identifikátorů.

« zpět na úvod